Andreas Söderqvist - fotbollsdomare

"Efter Apelrydsskolan gjorde jag lumpen med efterföljande anställning som sjöman i Marinen. Nu arbetar jag på Magnarps Skola som idrottslärare, elevassistent och jag har hand om skolans idrottsförening. Det är ett varierande arbete där man utvecklar barn och ungdomar. Som assistent utvecklar man en individ till skillnad från idrotten där man jobbar med större grupper.


I sju år har jag har varit fotbollstränare i Ängelholms FF och sedan de yngre tonåren också fotbollsdomare. Idag är mitt mål att bli elitdomare inom de närmsta åren. I fotbollsdömandet behövs mycket ledarskap för att ro matcherna i hamn och det märks tydligt att man har med sig mycket från Apelrydsskolan.


Inom de arbeten jag haft har jag alltid fått beröm för min förmåga att anpassa mig till gruppen och då även gärna gått in som ledare för att styra upp verksamheten. Genom detta har det naturligt blivit så att jag fått vara ansvarig för och ledande inom verksamheter. Från Apelryd har jag med mig en rycksäck med bra verktyg som jag kan använda mig av.

 

Tiden på Apelryd gav mig otroligt mycket som individ – många nya vänner som jag fortfarande idag har kontakt med. Sammanhållningen som man får vara med att uppleva på skolan är fantastisk!"

/Andreas